Jan Matejko - Przyjęcie Żydów - 1878r.
Przyjęcie Żydów do Polski ` należy do cyklu 'Dzieje cywilizacji w Polsce' i jest przykładem obrazu o tematyce historycznej, a dokładniej dotyczy przyjęcia Żydów do Polski w roku 1096.
Scena rozgrywająca sie na tle katedry romańskie. Przed zamkiem na pierwszym planie, siedzi Władysław Herman w otoczeniu dostojników i rodzin, można domyśleć się,że udziela on posłuchania usytułowanych z lewej strony Żydom. W ich imieniu przemawia klęczący Beniamin z Tudeli. W środku kompozycji można zauważyć synów władcy: Bolesława Krzywoustego i Zbigniewa. Natomiast z prawej strony siedzi Arcybiskup ze zwojem edyktu nadającego prawa osiedlowe wygnańcom. Za herman NAJPRAWDOPODBNIEJ siedzi wojewoda Sieciech-stronnik przybyszów. Słudzy przytrzymując szczekającego psa. Na środku zauważyć można siedzące dziecko, które ma wyciągniętą rączkę. Warto wspomnieć, że nad grupą Żydów powiewa czerwony sztandar z godłem Polski a nad nim szybują gołębie. Jak wiemy,są one symbolem pokoju i dobroci,wiec pewnie zapowiadają pomyslną odpowiedź króla w ich sprawie.
Obraz namalowany jest w barwach ciepłych, z przewagą brązów i czerni. Rola światła jest dość duża, gdyż oświetlona są ważniejsze postacie.