533 113 625
turkusowydomek@onet.plStanisław Grocholski (ur. 6 czerwca 1858 w Żołyni k. Łańcuta, zm. 26 lutego 1932 w Buffalo) – polski malarz.
W latach 1877-1880 studiował u Władysława Łuszczkiewicza i Jana Matejki w Krakowie. Później w Wiedniu u Carla Wurzingera, Paryżu u Josepha Léon Bonnata i Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Alexandra Wagnera. W Monachium mieszkał 20 lat. Do 1901 r. przebywał w Neu-Pasing k. Monachium, potem wyjechał do Ameryki Północnej, do Milwaukee.
Malował portrety, sceny rodzajowe (szczególnie chętnie ze wsi huculskiej i folklor żydowski), religijne dla kościołów polskich. Malarstwo jego określa się jako traktowanie tematu, często połączone z pomysłem literackim.
Stanisław Grocholski należał do najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa monachijskiego. Twórczość jego nie posiada wprawdzie odkrywczych wartości, jednak w ramach malarstwa rodzajowego o charakterze realistycznym zaznaczyła się osobowość artysty przez odpowiedni dobór tematów oraz przez ich ujęcie. Głównym tematem zainteresowań Grocholskiego były sceny z życia ludu polskiego i charakterystyczne typy żydowskie.
Malował wnętrza chat chłopskich, przedstawiając rozgrywające się w nich życie codzienne: wesela, odpusty, choroby i bójki. Żydów zaś przy modlitwie.